1 wrzesień 2023

Poddębice: miasto nad Nerem

zdjęcie: Poddębice: miasto nad Nerem / fot. Chrumps/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
fot. Chrumps/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Poddębice to miasto z głęboko zakorzenioną historią. Położone na dawnej ziemi łęczyckiej i będące miastem szlacheckim, Poddębice kuszą fascynującą przeszłością, którą można odkryć w zabytkowych budynkach i ulicach.

Tego szukamy w Poddębicach

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Poddębice praca, termy Poddębice, pogoda Poddębice, BS Poddębice, Poddębice, młyn Poddębice.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Poddębicach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.

Pierwsze dowody na obecność osadnictwa na obszarze Poddębic, o czym świadczą wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych metodą sondażową, datowane są na X wiek. W czerwcu 1958 r. natomiast odkryto starożytne cmentarzysko z okresu XII wieku. Analizując znalezione przedmioty, można wnioskować, że na tym terenie zamieszkiwała ludność o umiarkowanym statusie materialnym, znani jako dziedzice. Byli to wolni dzierżawcy, którzy w razie potrzeby wojennej byli powoływani do służby jako pierwsi wojownicy. Na co dzień zajmowali się rolnictwem i myślistwem. Pierwsza wzmianka o Poddębicach pojawia się w źródłach pisanych w Księgach Sądowych Łęczyckich w roku 1388, gdzie zapisani zostali bracia Urban Podamsky i Wito de Podambe. W 1443 r. arcybiskup gnieźnieński Wincenty Kot utworzył parafię w Poddębicach, a przy kościele działała parafialna szkółka. Poddębice pozostawały w posiadaniu rodziny Grudzińskich do początku XVIII wieku. W okresie tym wybudowali oni kościół i pałac, uznawane za perły późnego renesansu w Polsce.
Poddębice zaczęły przeżywać pewne ożywienie i rozwój w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy stały się własnością rodziny Sanguszków. W 1787 r. Poddębice wraz z okolicznymi wsiami zostały nabyte przez Ksawerego Zakrzewskiego, a jego potomkowie zarządzali tym majątkiem aż do czasów II wojny światowej. Ksawery Zakrzewski około 1790 r. założył m.in. stawy rybne i unowocześnił folwark. Pomimo tych zmian, same Poddębice wciąż utrzymywały się na granicy między wsią a miastem, co potwierdzali lustratorzy województwa łęczyckiego, określając je jako wieś w roku 1789. Podczas Powstania Styczniowego w roku 1863 obszary wokół Poddębic były areną bitew i potyczek, a w samym mieście oraz pobliskiej Byczynie utworzono szpitale polowe. Jednym z działań represyjnych po upadku powstania było pozbawienie Poddębic praw miejskich, co miało miejsce w 1870 r. W 1879 r. miasto nawiedził wielki pożar, który skłonił mieszkańców do rozpoczęcia budowy domów z kamienia wapiennego wydobywanego w okolicy. Takie kamienne budynki stanowiły charakterystyczną cechę miasta przez prawie sto lat. Niestety, w tamtych czasach istniała tylko czteroklasowa szkoła.
Po odzyskaniu niepodległości 13 listopada 1918 r. poczta w Poddębicach wprowadziła własne znaczki pocztowe. Wkrótce potem otworzono siedmioklasową szkołę powszechną. Miejscowa społeczność zajmowała się głównie rzemiosłem, handlem i rolnictwem, a znaczną część populacji stanowili Żydzi. W 1934 r. przywrócono Poddębicom status miasta. Teatr amatorski nadal działał, jednak brakowało miejscowej inteligencji i szkoły średniej, co hamowało rozwój kulturalny miasta. Po krwawych walkach w Balinie, Szarowie i Niewieszu, które zakończyły się masowymi egzekucjami ludności cywilnej, niemieckie wojska wkroczyły do Poddębic 7 września 1939 r. Po II wojnie światowej istotnym wydarzeniem w życiu miasta było założenie Liceum Ogólnokształcącego w 1945 r. Początkowo mieściło się ono w pałacu, potem w budynku przy ul. Narutowicza, a od jesieni 1956 r. w nowym budynku przy ul. Mickiewicza. Utworzono także szkołę zawodową oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Od 1 stycznia 1956 r. Poddębice stały się siedzibą powiatu. Nastąpił rozwój budownictwa mieszkaniowego, powstały nowe zakłady pracy, a ludność z okolicznych wsi zaczęła się przenosić do Poddębic. Wybudowano stadion oraz dwa kąpieliska (w Poddębicach i w Byczynie), poprawiono opiekę zdrowotną i utworzono Poradnię Wychowawczo-Zawodową (obecnie Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna). Po kolejnym podziale administracyjnym Polski w 1975 r. Poddębice stały się siedzibą gminy w województwie sieradzkim. W tym czasie miasto kontynuowało swój rozwój, wznosząc Poddębicki Dom Kultury, żłobek, nowy budynek Urzędu Miejskiego oraz Izbę Muzealną. Powstała Jednostka Państwowej Straży Pożarnej, wybudowano nowoczesną szkołę podstawową, a także rozpoczęto rozbudowę istniejącego szpitala przy ul. Mickiewicza. W styczniu 1999 r. po dwudziestu czterech latach przerwy Poddębice ponownie zostały siedzibą powiatu.

Zaprzyjaźnij się z Twoim Miastem, aby być na bieżąco z: