Spotkanie z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Czepowie

fot. KPP w Poddębicach
Już tradycyjnie, przed Świętami Wielkanocnymi poddębickie policjantki odwiedziły pensjonariuszy Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie. Głównym celem spotkania było przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości o tego typu zjawiskach oraz przekazanie informacji, jak postępować w przypadku zagrożenia.

We wtorek, 26 marca 2024 roku, przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach spotkały się z pensjonariuszami Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie. Spotkanie miało charakter profilaktyczny, w trakcie którego funkcjonariuszki przekazały uczestnikom garść informacji związanych z ich bezpieczeństwem.
Podczas spotkania policjantki edukowały seniorów, jak ustrzec się przed oszustami, którzy często osoby starsze i samotne wybierają jako swoje ofiary. Funkcjonariuszki przedstawiły metody jakie najczęściej stosują oszuści, w tym między innymi „na wnuczka”, „pracownika socjalnego” oraz „policjanta”. Pensjonariuszom przybliżono także założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i poinstruowano, w jaki sposób należy z niej korzystać i wspólnie zadbać o bezpieczeństwo, a także przybliżono aplikację „Moja Komenda”, dzięki której można odnaleźć dzielnicowego, który opiekuje się rejonem zamieszkania.

Podczas spotkania nie zabrakło również informacji na temat problematyki bezpieczeństwa osób starszych jako uczestników ruchu drogowego. Policjantki przypomniały o obowiązku używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym oraz o podstawowych zasadach poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach.
Spotkanie przebiegało w niezwykle miłej atmosferze. Jego uczestnicy chętnie odpowiadali na zadawane przez policjantki pytania i brali czynny udział w rozmowach. Na koniec uczestnicy spotkania otrzymali elementy odblaskowe i słodkie upominki.

starszy sierżant Alicja Bartczak