reklama
kategoria: Kraj
17 październik 2024

Największym wyzwaniem wsparcie rodzin w opiece nad seniorem

zdjęcie: Największym wyzwaniem wsparcie rodzin w opiece nad seniorem / fot. PAP
fot. PAP
Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz powiedziała w czwartek w Sejmie, że największym wyzywaniem jest wsparcie aktywnych zawodowo rodzin w opiece nad osobą starszą. Przygotowaliśmy projekt ustawy o bonie senioralnym, który ma odpowiedzieć na tę potrzebę – podkreśliła.
REKLAMA

Sejm wysłuchał informacji rządu na temat wyzwań związanych ze starzejącym się społeczeństwem w kontekście opieki nad osobami starszymi. Poprosili o to posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Iwona Maria Kozłowska (KO) zwróciła uwagę, że od 2015 r. proces starzenia się społeczeństwa staje się coraz bardziej widoczny. Wskazała, że liczba osób powyżej 60 lat wzrosła w Polsce z nieco ponad 8 mln do blisko 10 mln w 2023 r. Obecnie – dodała – seniorzy stanowią prawie 26 proc. populacji.

Kozłowska zaznaczyła, że w 2030 r. liczba seniorów ma wynieść blisko 11 mln. Podkreśliła, że polityka rządu powinna wyznaczać kierunki długofalowych działań.

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz przypomniała, że w Polsce opieka długoterminowa łączy ochronę zdrowia i pomoc społeczną. Zdaniem minister największym wyzwaniem jest teraz wsparcie rodzin aktywnych zawodowo w opiece nad osobą starszą.

Zauważyła, że zgodnie z danymi OECD za rok 2021 Polska jest jednym z państw o najniższym wskaźniku osób powyżej 65 lat objętych opieką długoterminową. Wskazała, że w 2022 r. w ponad 11 proc. gmin nie świadczono usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, a w przypadku 33 proc. usługi te świadczone były dla grupy nie większej niż 10 osób.

Okła-Drewnowicz zaznaczyła, że w latach poprzednich na opiekę długoterminową rząd nie uruchomił żadnych pieniędzy unijnych. Wskazała, że z pieniędzy KPO skierowano teraz ponad 1,3 mld zł na wsparcie szpitali w zakresie opieki długoterminowej i geriatrycznej.

Zdaniem minister potrzebne są rozwiązania systemowe zamiast doraźnych programów.

"Dlatego zaprojektowaliśmy ustawę o bonie senioralnym. Zachęcam państwa do konsultacji społecznych" – powiedziała.

Dodała, że jest to rozwiązanie, które będzie miało na celu godzenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi. Podkreśliła, że obecnie potrzeba 100 tys. opiekunów, którzy pomogą osobom starszym w miejscu zamieszkania.

W dyskusji posłowie PiS zarzucali rządowi brak konkretnych działań na rzecz wsparcia seniorów.

"Macie na nowe limuzyny dla rządu, nie macie dla seniorów" – mówiła Joanna Borowiak (PiS). Urszula Rusecka (PiS) oceniła, że zapowiadany bon senioralny jest wirtualnym rozwiązaniem. Posłowie opozycji wskazywali też, że w czasie ich rządów powstało wiele nowych rozwiązań – m.in. 13. i 14. emerytura, które w znaczny sposób poprawiły byt osób starszych.

Anita Czerwińska (PiS) podkreśliła, że ochrona zdrowia to podstawowa potrzeba osób starszych.

"Kilka dni temu jedna z redakcji przeprowadziła sondaż uliczny w Warszawie i zapytała mieszkańców o zapaść w służbie zdrowia. Jedna z pań seniorek opowiedziała swoją historię. (...) Ta pani ma wznowienie choroby onkologicznej, udała się do poradni, żeby się zapisać na wizytę i usłyszała, że termin ma za rok i dwa miesiące" – powiedziała Czerwińska.

"Mam więc pytanie, czy waszą receptą na ochronę zdrowia dla osób starszych są wyroki śmierci? Bo to jest wyrok śmierci, to jest eutanazja" – dodała posłanka PiS.

Do słów posłanki odniosła się Maria Joanna Koźlakiewicz (KO). Jak mówiła, dwa lata temu próbowała zapisać swoje dziecko do szpitala i dowiedziała się, że musiałaby czekać osiem miesięcy. "To dzięki wam dzieci zaczęły chorować, to wy zamknęliście całą psychiatrię, wykończyliście wszystkich" – mówiła posłanka.

Koźlakiewicz, odchodząc z mównicy, powiedziała w kierunku posłów PiS: "cieszę się, że psychiatria wraca, bo może wy będziecie mogli tam iść i się leczyć".

Na te słowa zareagowała posłanka Borowiak, która zapowiedziała zgłoszenie wypowiedzi Koźlakiewicz do sejmowej Komisji Etyki.

Posłowie PiS pytali też minister Okłę-Drewnowicz, czy opowiada się za podwyższeniem wieku emerytalnego.

"Jedyną formacją, która (...) podgrzewa atmosferę tylko w celach politycznych o podwyższeniu wieku emerytalnego, jest Prawo i Sprawiedliwość" – stwierdziła minister. "My wypowiedzieliśmy się w tej sprawie jasno i powtarzać tego nie ma sensu" – dodała Okła-Drewnowicz. (PAP)

kkr/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poddębice
9.7°C
wschód słońca: 06:37
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poddębicach

kiedy
2025-02-14 19:00
miejsce
Klub Nautilus, Uniejów, Zamkowa 3/5
wstęp biletowany