reklama
14 lipiec 2023

Bastylię zburzono: rocznica rewolucji

zdjęcie: Bastylię zburzono: rocznica rewolucji / https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Bastille#/media/File:Bastille_1715.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Bastille#/media/ File:Bastille_1715.jpg
Twierdza, wzniesiona przez Karola V, zdobyła międzynarodowe uznanie podczas okresu Rewolucji Francuskiej. Upadek Bastylii w dniu 14 lipca 1789 r., dokonany przez paryskich obywateli, stał się ikonicznym symbolem rewolucji.
REKLAMA
W Paryżu w latach 1370-1383 wzniesiono Zamek Bastille jako element umocnień mających chronić miasto. Bastylia, pełniąca rolę odpowiednika polskiego barbakanu, miała za zadanie obronić bramę św. Antoniego. Wraz z upływem czasu Bastylia stopniowo traciła swoje militarne znaczenie, a w XVII wieku przekształciła się w ciężkie więzienie.

Początek rewolucji

Rankiem 14 lipca 1789 r. mieszkańcy Paryża wyruszyli w poszukiwaniu broni do arsenału Les Invalides. Udało im się go zdobyć, zdobyczami były 32 tysiące karabinów i 4 działa. Nie mając jednak dostępu do amunicji w tym miejscu, postanowili skierować się do Bastylii, średniowiecznej warowni, która od XVII wieku służyła jako więzienie. W tej twierdzy przetrzymywano głównie przeciwników reżimu, filozofów, pisarzy oraz osoby skazane za pomocą lettre de cachet. Z tego powodu Bastylia stała się symbolem terroru ancien régime'u.

W momencie zdobycia Bastylii, znajdowało się w niej 135 żołnierzy, 4 kluczników oraz markiz Bernard René de Launay, który pełnił funkcję zarządcy. Do ich obrony służyło także 15 przestarzałych dział. Jednak ze względu na ograniczone zapasy żywności i prochu, twierdza nie była w stanie długo się bronić. Po zajęciu Bastylii przez tłum, odkryto jedynie siedmiu więźniów, którzy byli w stosunkowo dobrym stanie zdrowia. Wśród nich znajdował się mężczyzna cierpiący na chorobę umysłową oraz kilku fałszerzy pieniędzy.

Zdobycie Bastylii było czynem o niewielkim znaczeniu militarnym, zwłaszcza że zapasy prochu okazały się ograniczone. Jednak to wydarzenie stanowiło bezprecedensowy akt wyrażający dotychczas tłumioną nienawiść wobec ancien régime'u, która teraz burzyła podstawy feudalnej monarchii.
Królowie europejscy zdawali sobie sprawę z potężnej siły, jaką rewolucyjne dążenia miały wśród ludu i burżuazji. Choć Bastylii nie ma już fizycznie, jest ona wciąż niezwykle popularnym symbolem. Jest granicą w nowoczesności, oddzielającą absolutystyczne rządy monarchów od przejęcia władzy przez obywateli w duchu republikańskim i narodowym.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Poddębice
6.9°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poddębicach

kiedy
2025-02-14 19:00
miejsce
Klub Nautilus, Uniejów, Zamkowa 3/5
wstęp biletowany